صفحه اول | سفارش طرح | فروشگاه | پروژه ها | ایده ها | ماشین آلات | درباره ما | تماس با ما

به این صفحه امتیاز دهید:

 

صفحه اصلی راهنمای جامع خدمات  راهنمای احداث و راه اندازی باشگاه پینت بال

 

راهنمای احداث و راه اندازی باشگاه پینت بال

نتیجه یک تحقیق نشان داد: سهم صنعت ورزش از GDP ایران 1/1% است که به طور معنی‌داری کم‌تر از شاخص جهانی است .
هزینه‌های مصرف نهایی خانوارهای ایرانی سال 1380 با 394215 میلیاد ریال (20/53%) از GDP کشور را به خود اختصاص می‌دهد. از این مقدار 311026 میلیارد ریال (90/78%) مربوط به هزینه‌های خانوار شهری و 83189 میلیارد ریال (10/21%) متعلق به هزینه‌های خانوار روستایی است.
در سال 1384، متوسط هزینه‌های خالص سالانه یک خانوار شهری، 2/59 میلیون ریال بوده که شامل 45 میلیون ریال (9/75 درصد) هزینه‌های غیر خوراکی و 3/14 میلیون ریال (1/24 درصد) هزینه‌های خوراکی و دخانی است و از 45 میلیون ریال هزینه خالص غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری تنها 2/2 میلیون ریال (9/4 درصد) هزینه تفریحات، سرگرمی‌ها و خدمات فرهنگی شده است که ورزش جزو این قسمت است.
هم‌چنین در این سال متوسط هزینه‌های یک خانوار روستایی 5/37 میلیون ریال بوده که شامل 2/23 میلیون ریال (8/61 درصد) هزینه‌های غیر خوراکی و 3/14 میلیون ریال (2/38 درصد) هزینه‌های خوراکی ودخانی است؛ که تنها یک میلیون ریال (1/4 درصد) هزینه تفریحات، سرگرمی‌ها و خدمات فرهنگی که بخش ورزش جزو این قسمت می‌باشد، شده است. در سال 1384 متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری در حدود 7/53 میلیون ریال و یک خانوار روستایی در حدود 5/34 میلیون ریال است.
صنعت ورزش از ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارای اهمیت بسیار بالایی است. مطالعات اخیر حاکی است که سهم صنعت ورزش از GDP کشورهای مختلف حدود 75/0 تا 4/4 درصد است. در حالی که سهم این صنعت از GDP ایران 1/1% به طور معنی‌داری کمتر از شاخص جهانی است. وجود پروژه‌های درآمدزایی در ورزش مانند ایجاد جایگاه‌های جدید ورزشی، بخش‌های تولید لباس و کالای ورزشی، واردات و صادرات کالاهای ورزشی از جمله امروزه واردات دستگاه‌های پیشرفته بدن‌سازی و علی‌الخصوص واردات مکمل‌های غذایی ورزشی از طریق فدراسیون و شرکت‌های خصوصی، تبلیغات فعالیت‌های عمرانی و... از جمله بخش‌های پردرآمدی است که می‌تواند میلیاردها تومان سود را برای گردانندگان امروز ورزش کشور به ارمغان بیاورد.
از دهه 1960 اقتصاد و ورزش به مدد گسترش رسانه‌ها با یکدیگر به تعامل پرداختند و روند موسوم به تجاری شدن ورزش شکل نوینی به خود گرفت. این تعامل دارای سودمندی‌های متقابلی برای هر نهاد ورزش و اقتصاد بود. از یک سو اقتصاد به کمک مخاطب پرشمار در عرصه ورزش توانست بازار مناسبی برای تبلیغ و ترویج فرآورده‌های خود دست و پا نماید؛ و از سوی دیگر ورزش نیز توانست با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی، ضمن افزایش توانمندی در عرصه زیرساخت‌ها و رشد و گسترش کمی و کیفی، وضعیت اقتصادی ورزشکاران را متحول کند و فضای جدیدی موسوم به حرفه‌ای شدن را به وجود آورد. صنعت ورزش در آمریکا نوعی ماشین اقتصادی است که سالانه میلیون‌ها دلار درآمد به همراه دارد. هر چند صنعت ورزش دارای بخش‌های متعددی است؛ اما، همگی در یک نقطه یعنی تولید یعنی «محصول یکتای ورزش» اشتراک دارند. این محقق آورده است: «محصولات ورزشی به کالها و خدمات، رویدادها، آموزش و اطلاعات ورزشی تقسیم می‌شود. هر کدام از محصولات ورزشی می‌تواند به نوبه خود بر روی تولید ناخالص داخلی (GDP) و ارزش افزوده تاثیر بگذارد. سهم GDP حاصل از صنعت ورزش برخی از کشورهای پیشرفته بیش از چهار درصد گزارش شده است و جایگاه این صنعت را بین دیگر صنایع ارتقا بخشیده است.».
صنعتی شدن ورزش و تفریحات سالم یکی از رویدادهای مهم قرن گذشته به شمار می‌رود. مولین (1983) برای اولین بار از ورزش به عنوان یک صنعت یاد کرد. او اشاره داشت هرگونه فعالیت ورزشی آماتور و حرفه‌ای که موجبات افزایش ارزش افزوده کالا و خدمات ورزشی را فراهم کند، صنعت ورزش محصوب می‌شود. پیتز، فیلدینگ و مایلر در تایید تعریف مولین همه محصولات، کالاها، خدمات، اماکن و افراد مرتبط با ورزش را اجزای صنعت ورزش معرفی می‌کنند. در جای دیگر پیتزواستاتلر (1996) در رابطه با تعریف صنعت ورزش بر بازارهای مرتبط با ورزشس، آمادگی و تفریحات سالم تاکید دارند.
در کل صنعت ورزش به مجموعه فعالیت‌های مرتبط با تولید و بازاریابی کالاها و خدمات ورزشی گفته می‌شود که در ارتقای ارزش افزوده نقش داشته باشند. پارکز و همکاران (2006)، اجزای صنعت ورزش را براساس نوع فرآورده مرتبط با آنها به سه دسته تقسیم کرده‌اند؛ که شامل سه بخش عملکرد ورزشی، تولیدات ورزشی و توسعه ورزشی در صنعت ورزش می‌باشد. دایر ملور، میستیلیس و مولز (2005) مهم‌ترین نقش رویدادهای ورزشی را جذب گردشگر و پوشش رسانه‌ای معرفی می‌کنند. ولی علاوه بر آن، به نقل و انتقالات بازیکنان، صدور مربی، فروش بلیط، تبلیغات میادین ورزشی، ایجاد امکانات و تاسیسات ورزشی، شرط بندی‌ها و جذب حامیان مالی که از جمله دیگر دستاوردهای رویدادهای ورزشی به عنوان اصلی‌ترین محصول این صنعت است، نیز می‌توان اشاره کرد. هانی (2006) در تحقیقی که درمورد ارزیابی اندازه‌ای مربوط به صنعت ورزش در اقتصاد ملی استرالیا انجام داده بیان کرد که اگر هدف ورزش مقایسه صنعت ورزش با کل اقتصاد باشد قضیه متفاوت است و مقایسه تولید ناخالص ملی بخش ورزش GDSP با تولید ناخالص داخلی (GDP) ممکن است تا حدی به هم مربوط باشند با این وجود GDP ارزیابی می‌کند که باید کل هزینه روی ورزش باشد.

 


 

مراحل احداث باشگاه پینت بال :

قدم اول : (شناسائی زمین مورد نیاز پینت بال)
در مرحله اول باید به این سئوال پاسخ دهید که مهمترین بخش هم هست.
* آیا من مالک زمینی هستم که بتونم در اون پینت بال راه اندازی کنم؟
* نه من زمین برای راه اندازی ندارم پس باید به سرغ یکی از گزینه های زیر برم.
* زمین اجاره کنم ( از شخص حقیقی یا حقوقی ، مثلاً شهرداری و ...)
* زمین خریداری کنم ( آیا بودجه من طوری هست که بتونم یه زمین تفریحی با حداقل متراژ 500 متر راه اندازی کنم و یا اینکه صرفه اقتصادی برام هست که خرید اون زمین در اون مکان سبب جلب مشتری میشه؟)
* مشارکت کنم ؟
* راه اندازی برای ارگانی انجام بدم و خودم هم بعنوان حقوق بگیر فعالیت کنم.

اول باید سئوالات بالا رو بدقت بررسی و بعد تصمیم گیری کنم ، یکی از بزرگترین عامل شکست راه اندازی نکردن زمین پینت بال عدم توجه و بررسی دقیق گزینه های فوق میشه.

پاسخ ها، به طور کلی به چندین سئوال بالا جواب میدم.

1) اگر من مالک زمین باشم گزینه ایده عال خواهد بود زیرا حجم بسیار بالای هزینه های شما کاهش خواهد یافت و تا زمانهای طولانی از این زمین می توانید بهره برداری کنید.
از نکات مهم این است که قبل از راه اندازی در زمین شخصی باید کاربری زمین بررسی و سپس با مسئولین اداره شهری شهرداری هر بخش یا ناحیه هماهنگی کنید.
سئوال : آیا نزدیک زمین من یعنی در فاصله 50 متری زمین ، خانه مسکونی وجود دارد یا خیر ؟
اگر جواب سئوال بلی باشد مشکل شکایت مردم از سروصداهای بوجود آمده خواهد آمد.
سئوال : چه تعداد خانه مسکونی ، سازمانهای خصوصی و دولتی و یا مدارس در کنار زمین من وجود دارند؟
جواب این سئوال ها بسته به تحقیقات شما روی انتخاب زمین تاثیر خواهد گذاشت.

2) اگر زمین بصورت اجاره ای باشد به عقیده من اجاره از شهرداری و سازمان های دولتی از خصوصی و شخصی بهتر خواهد بود مگر اینکه شخص کرایه دهنده از بستگان شما باشد و قصد این رو نداشته باشد که تا چندین سال آینده زمین رو به کسی اجاره و یا خودش ادامه کار پینت بال رو دهد.
( البته هدف تالار افزایش تعداد باشگاههاست نه کاهش آنها ولی این مطالب برای دوستان که تازه اول کارشون هست بیان میکنم چون از لحاظ اهداف پینت بال اگر کسی جای شما زمین رو اجاره کند شما مجبورید برید زمینی دیگر پیدا کنید که در این صورت 2 زمین پینت بال راه اندازی خواهد شد که خودش سبب پیشرفت میشه)

تجربه های مهم :
اگر می خواهید از ارگان های دولتی همانند شهرداری استفاده کنید اول مسئول مورد نظر رو شناسایی کنید اگر فردی قانون مند هست از ارتقاء سطح ورزش ، جلوگیری از هدر رفتن پول فرزندان این مملکت در مکانهای دیگر بجای ورزش و بالابردن سطح فرهنگ ورزش اون منطقه صحبت کنید ولی اگر نه مسئول مروبطه اصلا بدنبال این حرفانیست و فقط هزینه اجاره بها براش مهم هست اصلا در مورد پینت بال حرفی نزنید. یعنی بعبارتی نگید پینت بال اینقدر درآمد داره یا اینقدر هزینه ورودیشه.
مانمیگیم پینت بال سود نداره، ما میگیم هزینه هم داره یعنی اگه شما به یک فرد عادی بگی فروش باشگاهت در روز معادل 500 تومان میشه اون تو تصور خودش سریع 500 رو در 30 ضرب میکنه و بعدد 15 میلیون میرسه و پیش خودش کلی هزینه اجاره بها رو افزایش میده و سعی میکنه خودش اینکار رو انجام بده، یا در برخی از سازمانها اون زمین رو به آشنای خود بدن که سودشون براشون بیشتر بشه.
ولی زمانیکه میخواین در یک سازمان دولتی به معرفی پینت بال بپردازید سعی کنید چند صفحه پرینت رنگی با یکسری توضیحات گردآوری کنید تا طرف مقابلتون بدونه درباره چی صحبت میکنید.
شما در مرحله اول اگه بگید پینت بال سریعاً 7 یا 8 تا علامت تعجب تو ذهن شخص ایجاد میشه که پینت بال چیه ؟
پس سعی کنید پیش زمینه برای معرفی اون داشته باشید.

نکته های بسیار مهم :
از کلمات سلاح ، تیر ، گلوله ، خشاب و الفاظی که بار نظامی دارند رو بیان نکنید چون اون علامت تعجب ها زیاد میشن و بجاش بگید مارکر یا تفنگ پینت بال و بجای گلوله از توپ استفاده کنید ، یادتون باشه نگید میخوام باشگاه دست کنم بگید میخوام زمین پینت بال راه اندازی کنم.
وقتی میگید می خوام باشگاه راه اندازی کنم این تصور در ذهن میاد که یه ستون بسیار بزرگ با سقف آهنی که باید از قبل پی ریزی شده باشه و ...
نگید من زمین مسطح میخوام بگید زمین هرچی باشه می خوام حتی اگر جنگل کاری شده باشد، حتی اگه خاکی یا خرابه باشه.
البته یادتون باشه زمین شما باید امن باشه مثلا نرید زمینی رو اجاره کنید که به فاصله هر 2 متر درخت داره چون بازیکن با سر به درخت میخوره !!!
پس جمله شما اینطور خواهد بود .
مسئول محترم ، بنده زمینی میخوام که بتونم توش ورزش پینت بال رو را اجرا و یا راه اندازی کنم هر زمینی که باشه ، جنگل کاری یا بدون درخت ، چمن یا خاکی ، مسطح یا غیر مسطح فقط ابعاد و امنیت برام مهمه.
بهرحال اگه میتونید تخمین اینرو بزنید که زمان قرارداد کرایه زمین و نحوه استفاده کنندگان از باشگاه شما زیاد هست به نظر من این ریسک و بتن خودتون بخرید و قرارداد رو ببندید.
در شهرداری ها عموماً قرارداد ها یکساله هست پس سعی کنید پس از یکسال لوازمی از خودتون از قبیل تور ، مانع و ... رو بجا نذارید یعنی اینکه تو قراردادتون ذکر نشه که لوازمی بجا بذارید مگر اینکه مثلاً باهاتون توافق کنید بجای ماهی 2 میلیون تومان 1.5 میلیون پرداخت و در آخر ملزومات خود زمین پس از اتمام قرارداد باقی بمونه.
بند بند قرارداد رو مطالعه کنید ، مثلاً سعی کنید مکانی بگیرید که در مجموعه ورزشی باشه که هزینه های برق و آب در قراردادتون ذکر نشه و یا اصلاً خودتون چیزی نگید چون مجموعه به ناچار مجبور به ارائه آب و برق می باشه چون هزینه اجاره بها رو دریافت میکنه در غیر اینصورت هم باید هزینه آب و برق رو بدید هم هزینه کرایه.
البته بندگان خود اطلاعات ندارند و فکر میکنن که شما از صبح تا شب برق و آب زمین مصرف میشه!

3) اگر زمین بصورت مشارکت باشه ، سعی کنید مشارکت نکنید چون شراکت با ارگان های دولتی سخت و نحوه حساب کتاب آنها با شما به یک صورت نخواهد بود، پس بجاش پیشنهاد اینو بدید که من بلیط چاپ میکنم و با مهر که شما بر روش میزنید میفرشم و از هر بلیط 1000 تومان مثلاً به شما میدم.
4) اگر بعنوان کارمند و یا مدیر اجرایی فعالیت بکنید از اکثر گزینه ها بهتره بر فرض بگید من ماهی 1 میلیون میگیرم و مدیر اجرایی کار میشم ، اینکار مزایای زیادی داره که یکیش اینه که شما بدون سرمایه دارید از یک تجربه خوب برای پیشرفت خودتون استفاده می کنید.
 


زمین تفریحی (WoodBall) راه اندازی کنم یا مسابقاتی(SpeedBall) ؟
زمین تفریحی :
این نوع زمین ها کلاً برای استفاده تفریحی هست که در ایران عموماً برای افراد آماتور کارایی داره که شما هم می تونید استاندارها رو هم در اون لحاظ کنید.
ابعاد زمین :
بصورت اختیاری می باشد که بهتر است از 500 متر به بالا راه اندازی کرد.
کف زمین :
مسطح یا غیر مسطح ، خانه متروکه و یا وسط جنگل ، جنگل کاری یا زمین بایر ، چمن طبیعی یا مصنوعی ، خاکی یا شن ریز

موانع زمین :
بادی(بانکر) یا طبیعی (لاستیک ، سنگرهای خاکی ، چوب و بلوک و ...)
حداقل هزینه کلی برآورد زمین بدون احتساب استفاده از بانکر و تور همراه با میله های آن:
حداقل 3 میلیون تومان

زمین مسابقاتی (استاندارد):
ابعاد زمین:
در 3 سایز استاندارد با توجه به قوانین ایران تقسیم بندی می شود.
M7 : سایز 46*38
D7 : سایز 55*33
M5 : سایز 55*20

درنظر داشته باشید که ایستگاه پرچم حداقل 2 متر عرض باید داشته باشه و در وسط زمین هم باید قرار بگیره
کف زمین :
چمن مصنوعی یا طبیعی ، صاف و بدون شیب
موانع زمین :
باکر و تعداد آن با توجه به ابعاد زمین مختلفه که حداقل 25 عدد برای نوع M5 و 35 عدد برای مابقی ابعاد است که هر مانع باید از فاصله ی 1.5 متری از خطوط زمین باشد.
حداقل هزینه کلی برآورد زمین بدون احتساب تور همراه با میله های آن:
حداقل 40 میلیون تومان

حال این سئوال پیش میاد که شما دوست دارید در زمین خود مسابقه لیگ راه بندازید یا اینکه هدف شما فقط راه اندازی زمین تفریحی است که عموم مردم از اون استفاده کنن که این نوع هم جذاب تر خواهد بود.

نیازهای کلی زمین و برآورد های آن:
بدلیل اینکه اکثر زمین های پینت بال ایران تفریحی هست و اکثراً هم دوست دارن زمین تفریحی راه اندازی کنن برآورد زمین تفریحی بیان خواهد شد.

1)کف زمین :
برای زمین خودمون که ابعادش 23*40 متر بود از مخلوطی از ماسه بادی و خاک ریز (شسته) استفاده کردیم که نیاز به 4 کامیون 7 تنی داشت.
قیمت هر تن خاک و یا ماسه بادی 10 هزارتومان هست، سعی کنید خاک و یا ماسه را در اول ، وسط ، انتها و گوشه های زمین بریزد که حالت تپه مانند باشه و سپس با کمک یک کارگر براحتی میتونید اون خاک ها رو پخش کنید.
این نکته که گفتم حداقل 200 هزار تومان سبب سود شما خواهد شد چون وقتی کامیون خاک ها رو در جایی مشخص بریزد نیاز دارید که 2 روز 2 کارگر بیان تا اونا رو با فرقون پخش کنن و بعد با شن کش سطح و صاف کرد ، پس دقت کنید.

هزینه تخمینی با کارگر :
280 (هزینه خاک) + 60 (کارگر) = 340 هزار تومان

2) بستن دور زمین :
برای دور زمین چیکار کنید که بهتر باشه ؟
این بسته به نظر خودتون هست می تونید از تور پینت بال ، پینت بال تنت و یا سقف برای زمین خود استفاده کنید.

الف) آهن یا لوله و تور
اگه تور می خواهید بزنید بدور زمین باید به فاصله هر 3 متر از قوطی 8 با ارتفاع 6 متر استفاده کنید پس اگر زمین شما مثلاً 30 * 60 باشه شما نیاز به 60 آهن 6 متری دارید البته کف زمین شما خیلی مهمه ، ولی دقت کنید که شاید نیاز به نیم متر حفر زمین و سیمان کاری نیاز داشته باشید.
حالا سراغ تور می ریم این دقدقه خیلی از بچه هاست، تو بازار تورهای مختلفی هست که از رنج 1300 تومان در هر مترمربع به بالا میتونید پیدا کنید ، برای اینکار میتوند توری پلاستیکی با دونه های ریز و یا تورهای تقریباً مرسوم به ابریشمی استفاده کنید.
دقت کنید اگه توری پلاستیکی استفاده کنید و آهن ها در فاصله 3 متری از سقف ، وسط و پایین جوش بدید به راحتی و صاف از توری پلاستیکی و با کمی خلاقیت استفاده کنید که تقریباً کمی ارزونتر از توری مرسوم پینت باله.
نکته بسیار مهم اینه که اگه از آهن یا لوله استفاده میکنید دقت کنید که با استفاده از طناب باید تورها رو ضربدری به هم وصل و در بالای تورها با طناب بکشید.اینکار سبب میشه که باد به داخل توری ها نیافته.
نحوه محاسبه میزان توری مصرفی بدین صورت است که طول و عرض رو باهم جمع و در 2 ضرب و سپس در ارتفاع مورد نیاز ضرب می کنیم. (ارتفاع توری استاندارد 6 متر می باشد)
30+60*2*6= 1080

 


هزینه تخمینی با کارگر :
چون نرخ آهن مثل دلاره من به نرخ امروز بیان می کنم با احتساب جوشکار شما نیاز به 2 میلیون تمان آهن و اگر از لوله استفاده کنید هر لوله نو 21 هزار تومان خواهد بود و هزینه تور چون ابعادتون 1080 متر مربع میشه اگر ضرب در 1300 کنید 1404000 تومان میشه که جمعاً با هزینه حمل و نقل حدود 3 میلیون و پانصد هزار تومان خواهد شد.

ب) زدن داربست مسقف با پارچه شبیه به برزنت
زدن داربست به دو صورت خواهد بود یا شما باید داربست خریداری کنید و یا اجاره و وقتی قصد زدن سقف را دارید میتونید از 4 متر ارتفاع بجای 6 متر استفاده کنید چون دیگر توپی از زمین شما بیرون نخواهد رفت.
البته شما آهن هم می تونید استفاده کنید ولی هزینش بالا خواهد شد.
از دور اون می تونید از پیشنهاد ما استفاده کنید که اگر دقت کرده باشید در برخی از ساختمانها که در حال انجام عملیات ساختمانی هست از پلاستیک های آبی استفاده می کنن ، یک سری جنس شبیه به اون هست که هم ضد آفتابه و هم ضد آب که در عرض 6 متر بفروش میرسه که دارای رنگ های آبی ، نقره ای و راه راه هستش.

هزینه تخمینی :
برای ابعاد زمین 15*35 در ارتفاع 4 به تعداد 220 شاخه 6 متری لوله داربست 5 احتیاج دارید ، دقت کنید که سقف محیط شما بصورت هشتی یا خیمه ای خواهد بود.
حدود هزینه زدن این محیط به انضمام بست های مربوطه و 1.5 میلیون تومان هزینه نصب جمعاً 7 میلیون خواهد شد.

ج) استفاده از پینت بال تنت :

3) روشنایی زمین :
برای روشنایی زمین میتونید از پروژکتورهای مختلفی استفاده کنید که از رنج 40 هزار تومان هست به بالا.
برای یه زمین با ابعاد 40 در 60 میتونید از 4 پروژکتور یا لامپ به اصطلاح خیاری استفاده کنید.

4) مانع های زمین :
خوب اصولا برای کاهش هزینه ها میاین از چوب و لاستیک اشکال درست می کنن و در زمین جاسازی میکنن ولی این نکته بسیار مهم خواهد بود که امنیت هیچ وقت نباید فراموش بشه.
برای گرفتن لاستیک هم بهترین مکان شوش هست اگه وقت بذارین فقط نیازه هزینه وانت بدین همین!!
بعضی ها هم که توانایی خرید بانکر رو دارن میان و از اون استفاده می کنن که حدود قیمت اون برای 7 بازیکن 5 میلیون تمام خواهد بود.

5) سایر لوازم زمین :
شما میتونید برای بهتر اجرا شدن زمین و یا زیباتر شدن اون از بلندگو ، آبنما ، لامپ های کوچک LED و ... استفاده کنید که به نظر بنده باید کلیه دوستان برای این قسمت وقت زیادی بذارن تا باشگاهشون جنبه تبلیغاتی هم داشته باشه و فقط از 20 تا مانع معمولی لاستیک استفاده کنن.
مثلاً میشه از تورهای استتار که هر متر مربع اون 4 هزار تومان هست استفاده کنن و یا با اسپری بیان اجسام رو رنگ آمیزی کنن.

 


تهیه و تنظیم :

 شبکه تخصصی خدمات مشاوره الکترونیک ایطرح / درج مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

 

 

پینت بال، فیلم پینت بال  پروتکشن پینت بال  لنز پینت بال  وسایل پینت بال  روتور پینت بال  هاپر پینت بال  سالن پینت بال  کرنوگراف پینت بال  گلوبند پینت بال تیر پینت بال دستکش پینت بال  اسکوییجی پینت بال  عکس پینت بال  پینت بال شیراز  درآمد پینت بال  کلیپ پینت بال  بازی پینت بال رادار پینت بال اطلاعات پینت بال آموزش پینت بال رگولاتور پینت بال جلیقه پینت بال  شیراز پینت بال  پیراهن پینت بال  شلوار پینت بال  کمپرسور پینت بال  مارکر پینت بال  لباس پینت بال تجهیزات پینت بالمحصولات پینت بال تفنگ پینت بال  پینت بال اسلحه  قیمت پینت بال  گلوله پینت بال  کپسول پینت بال  فروش پینت بال  ورزش پینت بال  ماسک پینت بال اسلحه پینت بال نک پینت بال لوازم پینت بال  فروش تفنگ پینت بال  سالن مخصوص پینت بال  خرید وسایل پینت بال  سالن بادی پینت بال  ساخت تیر پینت بال تیر پینت بال خرید خرید تیر پینت بال خرید گلوله ی پینت بال
 

 

 
سفارش طرح | تماس با ایطرح | اخبار و تازه‌ها
Etarh همه حقوق براي ایطرح و شرکت پارس رابین خاوران محفوظ است © 1391